Bu güncelleme, özellikle Avrupa Birliği'nin "Dijital Hizmetler Yasası" kapsamında internet sitelerinden uygulama indirmeyi kolaylaştıran bir özelliği içeriyor.

ChatGPT'nin Sosyal Sorumluluk Projelerinde Kullanımı ChatGPT'nin Sosyal Sorumluluk Projelerinde Kullanımı

iOS 17.5 ile Avrupa'da Direkt İnternet Sitesinden Uygulama İndirme Mümkün

iOS 17.5'in en dikkat çekici özelliklerinden biri, Avrupa'daki kullanıcılara doğrudan internet sitelerinden uygulama indirme imkanı tanımasıdır. Bu özellik, özellikle Apple'ın geliştirici programına üye olan ve uygulaması AB'de bir milyon kez indirilen geliştiriciler için geçerlidir. Bu adım, veri toplama konusunda şeffaflık ve güvenlik açısından önemlidir ve sadece Avrupa'ya özeldir.

iOS 17.5'te Tasarım Değişiklikleri

iOS 17.5, genel olarak sistemde bazı tasarım değişiklikleri sunmaktadır. Örneğin, "Kitaplar" uygulamasında yer alan hedef ikonu yeniden tasarlanmıştır. Ayarlar bölümünde ise "Gizlilik ve Güvenlik" kısmına tarayıcılara Face ID gibi biyometrik tanımlama sistemlerini içeren geçiş anahtarları eklenmiştir. Ayrıca podcast widget'ı da dinlediğiniz podcast'e göre renk değiştirecek şekilde yenilenmiştir.

Yeni İstenmeyen Takip Sistemi

iOS 17.5'e eklenecek yeni bir özellik, Airtag gibi takip cihazlarının kullanıcılar üzerindeki etkisini azaltmayı amaçlamaktadır. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, takip izlemelerini görebilecek ve istenmeyen takip durumlarını engelleyebileceklerdir.

Sonuç olarak, iOS 17.5'in ne zaman çıkacağı henüz belli değil ancak önümüzdeki günlerde kullanıma sunulması beklenmektedir. Ayrıca bu güncelleme, haziran ayında tanıtılması beklenen iOS 18'den önce yayımlanacak son iOS 17 güncellemesi olacaktır.

Editör: Kader Gül