Ramazan ayında oruç tutanların en büyük sıkıntısı susamak olabilir. Oruç süresince susuzluğa karşı alınacak önlemlerle ilgili Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen, önemli bilgiler veriyor.

Kalsiyum Kaynakları Nelerdir? Güçlü Kemikler İçin Beslenme Tavsiyeleri Kalsiyum Kaynakları Nelerdir? Güçlü Kemikler İçin Beslenme Tavsiyeleri

Fazla Yemekten Uzak Durun

İftarda veya sahurda birden ve çok fazla yemek yemek, sindirim sürecinde oluşan su ihtiyacını artırır. Bu da hem metabolizmayı yorar hem de su ihtiyacınızı artırır.İftar Ve Sahurda Susuzluğu Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler!

İftar Sonrası Hemen Çay ve Kahve Tüketmeyin

Çay ve kahve diüretik olduğundan çok fazla idrara çıkartır. Bu da böbreklerde ve iç organlarda su ihtiyacını artırır. Ayrıca, kahvenin içinde bulunan kafein ve tein suya ihtiyaç duyan mikro elzem maddelerdir. Bu da su ihtiyacını artırır.

Şekerli, Asitli Meşrubat Tüketirken Dikkat Edin!

Kola ve şekerli meşrubatlar asla suyun yerini tutamazlar. Ancak, kişi sıvı aldığından su ihtiyacının karşılandığını düşünür ve su tüketimini azaltır. Bu durumda büyük bir yanılgı olur. Bu sebeple bu meşrubatları sınırlandırmalı ve su tüketiminin artırılması gerekir.

Yeterli Oranda Su Tüketin

Ramazan'da yemek saatleri değiştiğinden kişiler çok fazla su tüketmekten ziyade, yemek ihtiyacını karşılamaya çalışırlar. Ancak, su, besinlerin sindiriminde kullanılan önemli bir maddedir. Bu sebeple iftar ile sahur arasında minimum 2 litre su tüketilmelidir.

Yağlı ve Soslu Besinleri Tüketmeyin

Bitkisel ve hayvansal yağlar ile içerisinde tuz ve yağ bulunan soslar ve kremaların sindirimi çok güçtür. Tükettiğimiz suyun büyük bir kısmı, bunların sindiriminde görev aldığından su ihtiyacını artırır. İftarda sınırlı, sahurda hiç tüketmemek gerekir.

Tuzlu Gıdalardan Uzak Durun

Tuzun içerisinde bulunan sodyum, ozmotik basınçta görev aldığından çok fazla su tutar. Bu sebeple su ihtiyacını çok artırır ama suyun kullanımına da çok fazla izin vermez. Bu sebeple tuzlu gıdalardan uzak durulması lazımdır.