Geçen yıl, 15 Ağustos’daki Dana White’s Contender Series’de rakibini nakavt ederek UFC kontratını kazanan İbo Aslan’ı birçok kişi bu büyük başarısıyla tanıdı. Yurttaşlar İbo Aslan'ın kariyerini merak etti. Peki, İbo Aslan kimdir? UFC dövüşçüsü İbo Aslan kaç yaşında, nereli?İbo Aslan Niğde'den Ufc Dünyasına (1)

Geçen yılın Ağustos ayında Dana White's Contender Series’de rakibini nakavt ederek UFC kontratını kazanan İbo Aslan, Türk sporseverlerin ve dövüş sporu tutkunlarının dikkatini çekti. Niğde'nin Akçaören köyünde doğan Aslan, genç yaşta Avusturya'ya taşındı ve burada dövüş sporlarına ilgi duymaya başladı. Futbol kariyerine son vererek boks, kick boks, güreş ve jiu jitsu gibi sporları deneyen Aslan, sonunda MMA'ya yöneldi ve başarılı bir kariyer inşa etti.İbo Aslan Niğde'den Ufc Dünyasına

Profesyonel kariyerine Avusturya'daki yerel organizasyonlarda başlayan İbo Aslan, üst üste aldığı galibiyetlerle dikkatleri üzerine çekti. UFC ile sözleşme imzalayan Aslan, sıradaki üç maçını da ilk raundda nakavtla kazanarak adından söz ettirdi. 2020 yılında Anton Turkalj'a karşı aldığı mağlubiyeti bir kenara bırakarak yoluna devam eden Aslan, hafif ağır siklette mücadelesine devam ediyor.

Genç yaşına rağmen gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken İbo Aslan, gelecekte MMA dünyasında daha da başarılı olabilecek potansiyele sahip bir dövüşçü olarak karşımıza çıkıyor.

İbo Aslan Kimdir?

İbo Aslan, 23 Nisan 1996 tarihinde Niğde’nin Akçaören köyünde doğdu. Babası Avusturya’da çalıştığı için 7 yaşındayken annesi ve kardeşleri ile birlikte Avusturya’ya taşındı. Babasına destek olabilmek için araba tamirhanesinde çıraklık yapmaya başladı. Sporla ilgisi de küçük yaşlarda başladı. İlk önce futbol oynadı. Fakat 13-14 yaşlarında, ‘Bu futbol bana göre değil.’ diyerek yoluna dövüş sporlarında devam etmek istedi. İlk önce boks yaparak dövüş sporlarına adım attı. Onu boks tatmin etmeyince kick boks yaptı. Sonrasında güreş ve jiu jitsuyu birlikte yapmaya karar verdi. Aslında bu branşları yapması onun MMA için iyi bir altyapıya sahip olmasını sağladı. Böylelikle İbo Aslan kariyerini MMA üzerine inşa etmeye karar verdi.İbo Aslan Niğde'den Ufc Dünyasına (2)

Hafif ağır siklette dövüşen İbo Aslan, profesyonel MMA kariyerine 20 yaşındayken Avusturya’daki yerel bir organizasyonda maça çıkarak başladı. İlk maçında Mattia Calore’yi yenerek başlangıcını yaptı. 2017 yılıyla birlikte maçlarını sıklaştıran Aslan, üst üste galibiyetler alarak namağlup bir şekilde ilerledi. 2020 yılında Anton Turkalj ile karşılaşana kadar karnesi 8-0’dı. Fakat o maçta ilk mağlubiyetini submission ile aldı. Yenildiği Turkalj, iki maç sonra UFC ile sözleşme imzaladı. İbo Aslan, bu mağlubiyeti bir kenara bırakarak yoluna devam etti. Sıradaki üç maçını da ilk raundda nakavtla kazandı. Bu maçların toplam süresi sadece 3 dakika 35 saniyeydi.

İbo Aslan şu anda UFC’de kariyerine devam etmektedir. Genç yaşına rağmen gösterdiği performansla dikkat çeken İbo Aslan, gelecekte adından sıkça söz ettirecek gibi görünüyor.