Hamilelik, bir kadının hayatını, öncesi, sırası ve sonrası olmak üzere üç aşamada etkiler. Anne adayının bu süreçte dikkat etmesi gereken kritik noktalardan biri de beslenmedir. İşte hamileliğin üç aşamasında beslenirken dikkat etmeniz gerekenler…Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Beslenme Kuralları

Hamile Kalmaya Yardımcı Besinler

Yumurta Protein değeri açısından zengin olan yumurtayı günde bir ya da iki kez tüketmenizde fayda var.

Yeşil sebzeler Folik asit ve demir içeriğinden zengin ıspanak, karalahana ve brüksel lahanası gibi yeşil yapraklı sebzeleri buharda ya da haşlayarak pişirin.

Omega 3 kaynakları Omega 3’ün embriyonun tutunmasında ve yumurta kalitesinin artırılmasında önemi büyük. Hamsi, sardalya, ceviz, badem, zeytin ve fındık gibi besinlere öğünlerinizde sıklıkla yer verin.Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Beslenme Kuralları (2)

Hamilelik Sırasında Böyle Beslenin

Demir eksikliğine karşı Özellikle genç anne adaylarında sık görülen demir eksikliği için kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler ve bakliyat tüketin.

Kalsiyum eksikliğine karşı Yoğurt, peynir, kefir gibi kalsiyum zengini besinleri tercih edin. D vitamini, kalsiyum ve fosfor emilimini düzenlediği için güneşe çıkmayı ihmal etmeyin.

Magnezyum eksikliğine karşı Kramplar ve rahimde kasılmalar yaşayan hamilelere hekim tarafından magnezyum takviyesi verilebilir.

Hamilelik Sonrasında Böyle Beslenin

Düşük kalorili diyet yapmayın Emzirdiğiniz için ilk 6 ay günde en az 1500-1800 kalorili diyetleri tercih edin. Sağlıklı karbonhidrat içerenleri uygulayın. Stres yapıp süt üretiminizi azaltmayın. Ayda 1-2 kilo vermeniz sağlıklıdır.

Aşık Veysel’in Torunu Gül Eda Hür, CHP'nin İlk Kadın Grup Sözcüsü Oldu Aşık Veysel’in Torunu Gül Eda Hür, CHP'nin İlk Kadın Grup Sözcüsü Oldu

Diyetisyen desteği alın Her kişinin metabolizması ve sağlık durumu değişiklik gösterdiği için, diyetisyen eşliğinde kilo verilmesi önerilir.

Anne sütünü artırmak için Anne sütünü artırmada su, tahin, kuru baklagiller, kurutulmuş meyve, çörek otu, yulaf ezmesi ve rezene çayı tüketimi etkilidir.