Havaların ısınmasıyla birlikte yazlık evlere dönüş başladı. Ancak, bu tarz evler genellikle bağ bahçeyle iç içe olduğundan, farelerin zararına da maruz kalınabiliyor. Fareleri uzaklaştırmak için bahçeye bazı bitkileri ekerek veya bu bitkilerin yağlarını evlerde bazı köşelere yerleştirerek önlem alabilirsiniz. İşte fareleri kaçıran kokulu bitkiler...

Evin etrafında dolaşan farelerden bıktınız mı? Bu sinir bozucu durumdan kurtaran birkaç kokulu bitki bulunmaktadır. Bunların en güçlüsü kekiktir. Fareler, kekik kokusuna gelmezler.

Son araştırmalar, kekik yağının fareleri kovmada etkili olabileceğine dair kanıtlar sunmaktadır. Ayrıca, fareleri kovmak için kekik yanında tarçın ve karanfil de kullanabilirsiniz. Çünkü fareler, güçlü kokulardan nefret ederler.Fare (1)

Fareleri Uzaklaştıran Kokulu Bitkiler

Farelerin evinize girebileceği olası giriş yollarını kapatmak çok önemlidir. Duvarlarda, kapılarda ve pencerelerde boşluk, çatlak veya delik olup olmadığına bakın. Bunun yanında, fareleri uzaklaştıran kokulu bitkilerden yardım alabilirsiniz.

Kalsiyumda Yumurta ve Sütü Sollayan Doğal Besinler! Kalsiyumda Yumurta ve Sütü Sollayan Doğal Besinler!
  1. Kekik: Kekik ya da kekik yağı, fareleri doğal yollarla kovma konusunda güçlü bir yöntemdir. Güçlü aroması, fareleri uzaklaştırır.

    Evde Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?

  2. Pamuklara birkaç damla kekik yağı ekleyin ve bunları olası giriş noktalarının veya farelerin gelebileceğini fark ettiğiniz alanların yakınına yerleştirin. Kekik yağını suyla karıştırarak bir sprey oluşturun ve şüpheli bölgelere sıkın. Kokuya gelmeyeceklerdir. Ayrıca, evin girişine yakın yerlerde saksıya kekik ekebilirsiniz.

  3. Acı Biber: Acı biberi yollarına veya giriş noktalarının yakınına serpin.

  4. Karanfil: Karanfilleri bütün olarak yerleştirin veya karanfil yağını kekik yağıyla aynı şekilde kullanın.

Atmanız Gereken Bazı Basit Adımlar

  • Süpürgelikler, döşeme tahtaları ve duvar köşelerindeki çatlakları ve yarıkları kalafat kullanarak kapatın.
  • Altındaki boşlukları kapatmak için dış kapılara kapı süpürücüleri takın.
  • Borular veya havalandırma delikleri gibi daha büyük açıklıkları doldurmak için çelik yünü veya ağ kullanın.

Unutmayın, en küçük delik bile fareler için davetiye olabilir.

Bu yöntemlerle farelerden korunabilir ve evinizde huzurlu bir yaz geçirebilirsiniz.