On bir ayın sultanı Ramazan ayı yaklaşıyor. Mübarek ayda Müslümanlar oruç ibadetini yerine getirecek. Oruç tutan vatandaşlar oruç ve sahur ile ilgili detayları araştırıyorlar. Merak edilen konulardan biri ise sahurda ezan okunurken su içilip içilmeyeceği. Peki ezan okunurken su içilir mi? İşte detaylar...Ezan Okunurken Su İçilir Mi

Ramazan ayına yaklaşırken, oruç tutacak olan Müslümanlar için önemli bir konu olan sahurda ezan okunurken su içilip içilmeyeceği merak konusu olmaya devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan gelen açıklamaya göre, ezan okunurken su içmenin orucu bozmayacağı belirtiliyor. İmsak vaktinin başladığı anda ezanın okunmasıyla birlikte yeme ve içmeyi terk etmek gerektiği vurgulanıyor. Ancak bu sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında sakınca olmadığı ifade ediliyor. Oruçlu iken yemek, içmek ve cinsel ilişkiden uzak durmanın temel olduğu hatırlatılarak, orucu bozan şeyler arasında sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan maddelerin de olduğu belirtiliyor. Bu bilgiler ışığında, oruç tutacak olanların sahurda su içme konusunda daha bilinçli olmaları ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıklamalarını dikkate almaları önem taşıyor.Ezan Okunurken Su İçilir Mi (2)

Sahurda Ezan Okunurken Su İçilir Mi?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla beraber oruç ile ilgili bazı konular da araştırılmaya başlandı. Sahur yapmak için kalkanlar sahurda ne zamana kadar yemek yiyip su içilebileceğini araştırıyor. Konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı cevap verdi.

"Takvimlerde gösterilen "imsak", oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur."

Sahurda ezan okunurken su içilir mi sorusu, oruç tutan Müslümanlar arasında sıkça merak edilen konulardan biridir. Diyanet İşleri Başkanlığı'na göre, imsak vaktinin başlangıcıyla birlikte ezanın okunması, yeme ve içmeyi sonlandırmayı gerektirir. Yani ezan okunurken su içmek doğru olmaz. Ancak ağızda bulunan bir lokmanın yutulması, ezanın başlamasıyla aynı anda gerçekleşen yeme ve içmeyi bozmaz. Sahurda su içmenin önemi ise açık; oruç tutanların gün boyunca susuz kalmamaları ve sağlıklarını korumaları için sahurda su içmeleri önerilir. Bu nedenle, sahurda ezan okunurken su içilmesi, orucu bozmaz ancak sahurun sonuna kadar yeme ve içmeyi sonlandırmak gerekir.Ezan Okunurken Su İçilir Mi (1)

Orucu Bozan Şeyler Nelerdir?

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer. Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

Sahurda ezan okunurken su içilip içilmeyeceği ve sahurda ne zaman yeme - içme bırakılması gerektiği konularını ele almaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan alınan bilgiler doğrultusunda hazırlanmıştır. Ramazan ayında oruç tutacak olanların dikkat etmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır.

Dele Alli'den İtiraf: "Ruh Sağlığım Bozulmuştu" Dele Alli'den İtiraf: "Ruh Sağlığım Bozulmuştu"

Orucu bozan şeyler, orucun temel unsurlarından biri olan yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmayı ihlal eden durumları içerir. Oruçlu iken yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsar. Ayrıca sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler de orucu bozar. Ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir. Orucu bozan diğer durumlar arasında cinsel ilişki de yer alır. Bu nedenle oruç tutanlar, oruçlarını doğru şekilde tutabilmek için bu hususlara dikkat etmelidirler.