Evlilik, çiftlerin hayatlarını birleştirdikleri, birlikte mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdürmeyi amaçladıkları bir birlikteliktir. Ancak bazı çiftler evliliklerinin ilk yıllarında yaşadıkları aşkın zamanla yerini kavgalara ve sorunlara bıraktığını fark ederler. Peki, aşk evlilikte neden bitiyor? Mutlu bir evliliğin püf noktası nedir? Bu soruların cevaplarını Aile Danışmanı ve Psikoterapist Ayşegül Keskin ile birlikte inceleyeceğiz.Evlilikte Aşk Ve Mutluluğun Sırrı

Aşk ve Evlilik İlişkisi

Aşk, genellikle sevginin daha da ileri bir noktası olarak tanımlanır. Aşk, kişilerin birbirlerine karşı duydukları aşırı ilgi, bağlılık ve tutkuyla karakterizedir. Ancak bazı uzmanlar, aşkın evlilikte kalıcı olmadığını ve yerini daha sağlam temellere dayalı bir sevgiye bıraktığını söylerler. Evlilikte aşkın önemli olduğu kadar sevgi ve saygının da uzun süreli birlikteliği sağladığı ifade edilir.Evlilikte Aşk Ve Mutluluğun Sırrı (1)

Yurt Dışında Yaşayanlar İçin E-Devlet İkametgah İşlemleri Yurt Dışında Yaşayanlar İçin E-Devlet İkametgah İşlemleri

Aşk ve Sevgi Arasındaki Fark

Ayşegül Keskin, aşkın insanın kişiyi ve olayları doğru değerlendiremediği, duygularının yoğun ve abartılı olduğu bir hastalık gibi olduğunu belirtir. Buna karşılık, sevginin içinde sağlıklı bir bağlılık taşıyan, doğru değerlendirme yapan ve her şeye rağmen devam eden bir duygu olduğunu vurgular. Yani, aşk genellikle duygusal bir coşku ve heyecanla karakterizedirken, sevgi daha derin ve sakin bir duygu olarak tanımlanabilir.

Evliliğin Aşkı Öldürmediği

Ayşegül Keskin, evliliğin aşkı öldürmediğini ve evlilikteki sorunların genellikle çiftlerin beklenti ve niyetlerinden kaynaklandığını belirtir. Evlilik, hangi niyetle ve beklentiyle yapılmışsa o yönde isteklerle başlar. Ancak zamanla insanların ihtiyaçları değişir, yeni beklentiler ortaya çıkar. Bu değişen ihtiyaçlar ve beklentiler, evlilik ilişkisini etkiler.

Mutlu Bir Evliliğin Sırrı

Mutlu bir evliliğin sırrı, çiftlerin birbirlerine karşı olumsuz niyet okumaktan kaçınmaları ve karşılıklı olarak anlayışlı olmalarıdır. Çiftler arasındaki iletişim ve ilişkiyi sürdürme becerisi, evliliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlar.

Cinsel İsteksizlik ve Evlilik

Günümüzde evliliklerde cinsel isteksizlik sorunu oldukça yaygındır. Bu durum genellikle çiftler arasındaki iletişim sorunları, stres ve hayatın getirdiği zorluklar nedeniyle ortaya çıkar. Cinsel problemler, genellikle evlilikteki diğer sorunların bir yansımasıdır. Bu nedenle, çiftler arasındaki iletişimin güçlendirilmesi ve sorunların çözümü için gerekirse profesyonel yardım alınması önemlidir.

Mutlu bir evliliğin sırrı, karşılıklı saygı, anlayış ve sevgiye dayalı sağlıklı bir ilişkiyi sürdürmekten geçer. Çiftlerin birbirlerini anlamaya çalışmaları, iletişimlerini güçlendirmeleri ve ortak çözümler bulmaları, evliliklerini güçlendirir ve mutlu bir birliktelik sağlar.