Emlak danışmanları, adına gayrimenkul olan ev sahiplerini kira beyannamesi konusunda uyararak, mart ayı sonuna kadar beyannamelerini vermeleri gerektiğini hatırlattı. Aksi takdirde, ceza-i işlem ile karşılaşabileceklerini belirttiler.

Kira Geliri Elde Eden Mülk Sahiplerine Önemli Hatırlatma

Her yıl mart ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı'na beyanname verilmesi gereken kira geliri elde eden mülk sahiplerine yönelik uyarılar devam ediyor.

Kira Beyannamesi Ödeme Dönemi Başladı

Türkiye'de kira geliri elde edenler, gelirin bir kısmını Gelir İdaresi Başkanlığı'na (GİB) beyanda bulunmakla yükümlüdürler. Bu kapsamda, gayrimenkul sahiplerinin kira beyannamesini ödememeleri durumunda ceza-i işlemle karşılaşacakları önemle vurgulanmaktadır.

Emekli ve Ev Kadınları Muaf Tutuldu

Emlak danışmanları, 1 ile 31 Mart tarihleri arasında ev sahiplerinin vergi dairelerine kira beyannamesi ödemelerini yapmaları gerektiğini belirtirken, emekli ve ev kadını vatandaşların ise bu ödemelerden muaf tutulduklarını açıkladılar.

Özel Durumlar

Ayrıca, emekli olan vatandaşların ve ev kadınlarının, adına en fazla 200 metrekarelik bir daire olanların emlak ve çevre temizlik vergilerinden muaf tutulduğuna dikkat çekildi. Bu kanunun, ev kadınları için de geçerli olduğu belirtildi.