Ev hanımları için emeklilik süreci ve şartları, Türkiye genelinde büyük ilgi gören konulardan biridir. Bu yazımızda, ev hanımlarının emeklilik başvuru tarihleri ve şartları hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamalarına göre, ev hanımlarının emeklilik süreci için yeni düzenlemeler yapılması planlanmaktadır. İşte, ev hanımlarının emeklilik süreciyle ilgili merak edilenler...

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Ev hanımlarının emeklilik başvuru tarihleri, yeni düzenlemeler doğrultusunda belirlenecektir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ev kadınlarına üçte bir prim desteğinin verilmesi konusunda çalışmaların başladığını açıklamıştır. Bu çalışmaların sonucunda, ev hanımlarının emeklilik başvuru tarihleri ve şartları netlik kazanacaktır.

Kredi Kullanarak Yatırım Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları Kredi Kullanarak Yatırım Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Neler?

Ev hanımlarının emeklilik şartları arasında en dikkat çekici olanı, 25 yıl evli kalma şartıdır. Bunun yanı sıra, Türkiye'de ikamet edenler ile Türkiye'de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki Türk vatandaşlarından bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu koşullar şunlardır:

  • 5510 sayılı Kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak,
  • Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışmayan olmak,
  • Kendi sigortalılıkları nedeniyle Türkiye'de sosyal güvenlik kanunlarına göre malullük ve yaşlılık aylığı almamak,
  • 18 yaşını doldurmuş olmak.

Ev Hanımlarının Primi Hangi Sigorta Türünde Değerlendirilir?

Ev hanımlarının ödedikleri sigorta primleri, BAĞKUR kapsamında değerlendirilir. Yani, 25 yıldır evli ve ev hanımı olan kişiler, prim ödedikten sonra BAĞKUR üzerinden emekli olma hakkına sahip olabilirler.

Ev hanımlarına emeklilik süreciyle ilgili detaylı bilgileri paylaştığımız bu yazımızda, emeklilik başvuru tarihleri ve şartları hakkında merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.