Engelli memurların emeklilik süreçleri ve şartları, çalışmaya başlama tarihlerine ve engel oranlarına göre değişiklik göstermektedir. Engelli memur emeklilik şartlarına ilişkin detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Engelli Emekliliği Nedir?

Engelli emekliliği, engellilik durumuna bağlı olarak çalışma yaşamından ayrılmak isteyen vatandaşlar için özel olarak düzenlenmiş bir emeklilik türüdür. Bu emeklilik hakkı, engelli bireylerin standart çalışma yaşamının gerekliliklerinden muaf tutularak daha erken ve kolay bir şekilde emekli olmalarını sağlamaktadır. Engelli emekliliği, engelli bireylerin karşılaştıkları zorlukları ve dezavantajları göz önünde bulundurarak bazı avantajlar sunar.Engelli Memur Emeklilik Şartları Ve Süreçleri Nelerdir (1)

Engelli Memur Emeklilik Şartları Nelerdir?

Engelli memur emekliliği, kamu kurumlarında görev yapan ve engelli durumda olan memurların, belirli şartları sağlamaları durumunda emekli olma hakkına sahip olduğu bir süreçtir. Bu süreçte engellilik oranı ve sigortalılık süresi gibi kriterler önemli bir rol oynamaktadır.

Engelli Memurun Erken Emeklilik Hakları

  1. 1 Ekim 2008 öncesi işe girenler için: %40 ve üzeri engelli olanlar, 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu'na tabi olarak 15 yılda erken emeklilik hakkı alırlar. Engelli kontenjanında işe başlayanlar ya da engelli raporu olanlar, 15 yıllık (5400 günlük) süreden sonra emekli olabilirler.

  2. 1 Ekim 2008 sonrası işe girenler için: 1 Ekim 2008 sonrasında işe giren engelli memurlar, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na tabidirler. Genel olarak, 1 Ekim 2008 sonrası işe giren engelli memurların emekli olabilmeleri için belirli bir prim gün sayısını tamamlamaları gerekmektedir. Bu prim gün sayısı, çalışma süresi ve engellilik derecesine göre değişiklik göstermektedir.

    E-Devlet İle Belediye Hizmetlerinden Nasıl Yararlanılır? E-Devlet İle Belediye Hizmetlerinden Nasıl Yararlanılır?

Doğuştan Engelli Memurların Emeklilik Şartları

Doğuştan engelli olan memurlar, engellilik oranı fark etmeksizin belirli bir süre sigortalılık süresini tamamladıklarında emeklilik haklarına sahip olurlar. İşte doğuştan engelli memur emeklilik şartları:

  1. Oran %40-49: 6480 prim gün ve 18 yıl sigortalılık
  2. Oran %50-59: 5760 prim gün ve 16 yıl sigortalılık
  3. Oran %60 ve üzeri: 3600 prim gün ve 15 yıl sigortalılık

Bu şartlar altında doğuştan engelli memurlar, belirtilen prim günü ve sigortalılık süresini doldurduklarında emeklilik başvurusu yapabilirler.

Engelli Memurun Erken Emeklilik Hakları

Çalışma gücü kaybı oranına göre belirlenen süre ve prim ödeme şartlarını sağlayan engelli memurlar, malulen emeklilik hakkı elde edebilirler.

  • %60 ve üzeri engelli olanlar 10 yıl / 1800 iş günü prim ödenmesi şartıyla malulen emekli olabilirler.
  • %50 ila %59 arasında engelli olanlar en az 16 yıl sigortalılık süresi ve 5760 bir prim ödeme gün sayısı şartı ile emekli olabilirler.
  • %40 ila %49 arasında engelli olanlar da benzer şekilde 18 yıllık bir sigortalılık süresi ve 6480 prim ödeme gün sayısını tamamlamaları halinde emekli olabilirler.

Bağ-Kur İçin Erken Emeklilik Düzenlemesi

%40 ve üzeri engelli Bağ-Kur sigortalıları da belirli şartları sağladıklarında erken emeklilik hakkı elde edebilirler. Belirlenen çalışma gücü kaybı oranına ve prim ödeme süresine göre farklı emeklilik süreleri uygulanır.

Engelli Memur Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli memur emeklilik başvuruları, memurun çalıştığı kuruma dilekçe ile yapılır. Memurlar ve diğer çalışanlar tarafından yapılan başvurular kurum tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) iletilir. Başvurular SGK tarafından incelenir ve sonuç memura bizzat iletilir.