Emrullah İşler, 7 Ocak 1960 tarihinde Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara'da tamamlamıştır. 1985 yılında Kral Suud Üniversitesi Eğitim Fakültesinden mezun olmuş, ardından Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Bölümü tefsir anabilim dalında yüksek lisansını ve doktorasını tamamlamıştır.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümünde tefsir alanında yardımcı doçent olarak çalışmış, daha sonra Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Arap Dili Eğitimi anabilim dalında yardımcı doçent, doçent ve profesör unvanlarıyla görev yapmıştır. Ayrıca Kazakistan ve Suudi Arabistan'da misafir öğretim üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Emrullah İşler, 2006 ve 2011 yılları arasında başbakan başmüşaviri olarak çalışmış ve Gazi Eğitim Fakültesi Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı yapmıştır.Emrullah İşler

Siyasi kariyerinde ise Emrullah İşler, ilk defa 2011 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti Ankara milletvekili olarak meclise girmiştir. Milletvekilliği döneminde İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (İKÖPAB) Türk Grubu Başkanlığı görevini üstlenmiştir. 25 Aralık 2013 tarihinde başbakan yardımcısı olarak atanan İşler, bu görevini 29 Ağustos 2014 tarihine kadar sürdürmüştür. Ayrıca Dışişleri Komisyonu üyesi olarak görev yapmış ve İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Canlı İzleme Platformları Karşılaştırması: Hangisi En İyi Deneyimi Sunuyor? Canlı İzleme Platformları Karşılaştırması: Hangisi En İyi Deneyimi Sunuyor?

14 Ekim 2014 tarihinde Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı seçilen Emrullah İşler, Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrar AK Parti Ankara milletvekili seçilmiş ve 10 Ekim 2018 tarihinde Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı olarak tekrar seçilmiştir.