Böbreküstü bezinin fazla kortizol salgılamasıyla ortaya çıkan Cushing sendromu, cinsiyetler arasında aynı belirtiler verebileceği gibi farklı belirtiler de gösterebilir.

Mental Sağlık Krizi: Pandemi Sonrası Toplumsal Destek Çağrısı Mental Sağlık Krizi: Pandemi Sonrası Toplumsal Destek Çağrısı

Cushing Sendromu Belirtileri

Yüksek kan kortizolünün nedeni böbreküstü bezinin aşırı kortizol salgılamasıdır. Cushing Sendromu'nun belirtileri kortikosteroid ilaçları kullananlarda, depresyonda, alkolizmde de görülebilir. Yüksek tansiyon, kemik erimesi ve diyabete de zemin hazırlar.Cushing Sendromu

Cushing Hastalığı Nedir?

Cushing hastalığı ise hipofiz bezinin böbreküstü bezini uyaran adrenokortikotrop hormonunu (ACTH) fazla ürettiği durumlarda ortaya çıkar. Cushing hastalığı, Cushing Sendromu'nun en sık rastlanan nedenidir. Cushing hastalığına hipofiz bezinin fazla büyümesi (hiperplazi) ya da bir tümör neden olur. Hastalarda çok fazla ACTH bulunur. ACTH bir stres hormonu olan kortizolün üretimini ve salınımını kontrol eder. Yani çok fazla ACTH demek çok fazla kortizol anlamına gelir.

Cushing Hastalığı ile Sendromu Aynı Şey Midir?

Cushing Sendromu böbreküstü bezinin üretmesi gerektiğinden fazla kortizol üretmesi durumunda ortaya çıkar. Bu aşırı salgı hipofiz bezinin böbreküstü bezini uyaran adrenokortikotrop hormonunu fazla üretmesinden dolayı oluşuyorsa o zaman bu duruma Cushing hastalığı denir. Yani Cushing hastalığı, Cushing Sendromu'nun bir şeklidir.