Ellerini ve ellerindekileri ağızlarına götüren çocuklar ve okul döneminde özellikle tuvaletlerde el hijyenini önemsemeyen çocuklar bu hastalığa oldukça açık hale gelirler.

Çocuklarda İshale Nasıl Geçer?

Hijyen, hijyen, hijyen. Aslında tek kural bu. İyi bir bağırsak sağlığı için dengeli beslenmek çok önemli. Hazır ve işlenmiş gıdalar bağırsak florasına en çok zarar veren etken. Çocukları paketlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak tutmak ve bolca probiyotik içeren yoğurt, ayran, kefiri beslenmelerine sokmak gerekir.Çocuklarda İshal (1)

Geçirgen Bağırsak Sendromu Belirtileri ve Tedavisi Nedir? Geçirgen Bağırsak Sendromu Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

İshalin Komplikasyonları Neler Olabilir?

En önemli komplikasyonu sıvı kaybı. İshal ile kaybedilen sıvının az az, sık sık bulantı ve kusmayı tetiklemeyecek şekilde yerine konması gerekir. Sıvı kaybını engellediğimiz sürece sorun oluşmaz. Anne sütü alan bebekler bu konuda en şanslı grup. Çünkü anne sütü hem içerdiği sıvı miktarı hem de bağışıklık sistemine katkıda bulunan enzimleri nedeniyle ishalde de eşsiz bir besin. O yüzden çocukları ishalden korumak ve ishali hızlıca atlatmak için bol bol emzirmek yeterli olacaktır.

Beslenme Önerileri

İshal sorunu yaşanan dönemde bağırsakları çok yormayacak yumuşak gıdalar, nişasta içeren pirinç, makarna ve patates tercih edilmeli. Probiyotik içeren yoğurt, ayran, kefir, lif içeren muz, elma ve armut bu dönemde en iyi destekleyiciler. Kayısı, erik gibi bağırsak hareketlerini daha da artıran besinlerden, hazır gıdalar, bol yağlı ve şekerli yiyeceklerden ve gazlı içeceklerden ise uzak durulmalıdır.

Eğer çocuğunuzda ishal belirtileri görüyorsanız ve durum ciddileşiyorsa mutlaka bir sağlık profesyoneline danışmalısınız. Sağlık uzmanınız, çocuğunuzun durumunu değerlendirecek ve uygun tedavi yöntemlerini önerecektir.