Çin'de yapay zeka araçlarıyla yapılan ilk çizgi dizi olan "Qianqiu Shisong," izleyicilerle buluştu. Bu çizgi dizi, Çin Medya Grubu (CMG) ve Şanghay Yapay Zeka Laboratuvarı (SAIL) işbirliğiyle hayata geçirildi. SAIL'in WeChat hesabından yapılan açıklamaya göre, "CMG Media GPT" adı verilen yapay zeka modeli kullanılarak çizgi dizi üretildi. Bu, ülkede sanat tasarımından animasyona ve yapım sonrası işlemlere kadar yapay zeka kullanılarak üretilen ilk çizgi dizi olma özelliğini taşıyor.Çin'de Yapay Zeka İle İlk Çizgi Dizi Qianqiu Shisong! (1)

Çizgi Dizi Detayları

"Qianqiu Shisong," klasik Çin şiirinin ünlü eserlerinin arka plan hikayelerini anlatan 26 bölümden oluşan bir çizgi dizidir. Her bölüm 7 dakikadır ve eski çağlardan sahneler ve karakterlerin tasarımı ve animasyonu, dönemin klasik Çin mürekkep boya resimlerine uygun şekilde oluşturulmuştur.Çin'de Yapay Zeka İle İlk Çizgi Dizi Qianqiu Shisong!

Üretim Süreci

Çizgi dizinin yapımında, ABD'li yapay zeka geliştiricisi OpenAI'ın metinden video üreten Sora gibi araçlardan da faydalanıldı. CMG Media GPT'nin karakter ve sahne tasarımında düşük maliyetli ve etkili animasyon prosedürü sağladığı belirtiliyor.

Çin'de yapay zekayla yapılan ilk çizgi dizi olan "Qianqiu Shisong," ülkenin teknoloji alanındaki ilerlemelerini bir kez daha gözler önüne seriyor. Bu dizi, yapay zekanın sanat ve kültür alanlarına da etkili bir şekilde entegre edilebileceğini göstermesi açısından önemlidir.