Beşiktaş Belediyesi Bağımsız Başkan Adayı Nasuh Mahruki'nin türban hakkındaki açıklamaları, CHP'li isimlerden tepki aldı. Mahruki, "CHP hep şunu kaçırıyor, aslı varken taklidini kimse almıyor" dedi. Laikliğin kız çocukları için korunması gereken bir değer olduğunu belirten Mahruki, "Kadının türban takması problem değil, bu normalleştirilince 5 yaşında kız çocuğundan başlıyorlar. Benim itirazım buna" ifadelerini kullandı.

Beşiktaş Belediyesi Bağımsız Başkan Adayı Nasuh Mahruki, türban konusundaki açıklamalarıyla gündeme oturdu. CHP'li isimlerin tepkilerini çeken Mahruki, Yeniçağ'dan Tolga Şahin'e konuştu.

31 Mart'ta yapılacak olan yerel seçimlerde Beşiktaş Bağımsız Belediye Başkan adayı olan Nasuh Mahruki, KRT TV'de yayınlanan Türkiye Meclisi adlı programda başörtüsü ve türban konusundaki düşüncelerini açıkladı.

"TÜRBAN İLE BAŞÖRTÜSÜ AYNI ŞEY DEĞİL"

Programda yaptığı açıklamalarla dikkatleri üzerine çeken Nasuh Mahruki, başörtüsüne karşı olmadığını, başörtüsünün Anadolu kadınının yüzyıllardır kullandığı bir giyim parçası olduğunu belirtti. Mahruki, türban ile başörtüsünün aynı olmadığını vurgulayarak, Türban'ın siyasi bir simge olduğunu ve Türban kavramının yeni ve türetilmiş bir kavram olduğunu dile getirdi. Mahruki, emperyalizmin türban ile beraber laik Türkiye Cumhuriyeti'nin, demokratik ve hukuk devleti özelliğine sırtından vurulmuş bir hançer olduğunu belirtti.

CHP'Lİ YÖNETİCİLERDEN TEPKİLER

Nasuh Mahruki'nin açıklamalarının ardından CHP'li isimlerden Mahruki'ye tepki geldi.

"TÜRBAN TAKMAYIN O ZAMAN NASUH BEY"

CHP'nin Genel Başkan Yardımcısı Sevgi Kılıç, sosyal medya hesabından Nasuh Mahruki'ye yönelik, "E türban takmayın o halde Nasuh Mahruki bey, emperyalizme şöyle okkalı bir tokat atmış olursunuz. Kadınların ne giyeceğini erkekler konuşmasın! Biz kadınların tercih ettiği yaşam tarzı sizleri hiç mi hiç ilgilendirmez, anlayın artık!" ifadelerini kullandı.

"TÜRBAN ALLAH İLE KANDIRAN TARİKATLARIN SEMBOLÜ"

Nasuh Mahruki de Sevgi Kılıç'a yanıt olarak, Kuran'da türban diye bir kavramın olmadığını ve türbanın, insanları Allah ile kandıran tarikatların bir sembolü olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Sevgi Kılıç, Kuran'da senin başındaki gibi saçının tek bir teli görünmesin diye altına bone takılan türban diye bir şey yok. Türban/Sıkmabaş Siyasal İslamcı yani Müslümanlığı siyasi çıkarları için bir araç olarak kullanan Allah ile aldatan tarikatların sembolü.

Bu düşüncede birinin Atatürk'ün kurduğu, ALTI OK'un partisi CHP'de yönetici olarak ne işi olduğunu da bence herkes sorgulamalı."

ÖZGÜR ÇELİK'TEN DE NASUH MAHRUKİ'YE TEPKİ

Türban tartışmasının büyümesi üzerine CHP'nin İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de devreye girerek sosyal medya hesabından Nasuh Mahruki'ye tepki gösterdi.

CHP'nin tüm kadınların özgür yaşamlarının teminatı olduğunu ve türban konusunda Mahruki gibi düşünenlerin her zaman karşılarında olduğunu açıklayan Çelik, "Neyse ki Türkiye Cumhuriyeti'nin hür kadınları ne giyeceklerini, nasıl yaşayacaklarını size sormuyor Nasuh Mahruki. Ama duracağınız yeri ve haddinizi size onların öğreteceğine eminim.

Mustafa Kemal Atatürk'ün izinden ayrılmayan Cumhuriyet Halk Partisi tüm kadınların özgür yaşam tarzının teminatıdır ve sizin gibilerin her zaman karşısındadır" ifadelerini kullandı.

Justin TV'nin İnternet Kültüründeki Yeri Justin TV'nin İnternet Kültüründeki Yeri

BEŞİKTAŞ İLÇE BAŞKANI DA TARTIŞMAYA DAHİL OLDU

Nasuh Mahruki'nin aday olduğu Beşiktaş'ın CHP ilçe başkanı Alican Şen de polemiğe katıldı.