Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) 1 Nisan'da açıklayacağı yeni azami ücret tarifesi, operatörlerin cep telefonu tarife ve paket fiyatlarına zam yapmasını bekleniyor. Geçtiğimiz yıla kıyasla artan cep telefonu paket ve tarife fiyatları, kullanıcıları mağdur etmeye devam ediyor. BTK'nın operatörlere getirdiği tavan fiyat uygulamasının yetersiz kaldığına dair haberler, sektörde endişe yaratıyor. Özellikle, mobil operatörlerin bu yıl fiyatlarını enflasyonun üzerinde artırdığına dair haberler, kullanıcıların tepkisini çekiyor.Cep Telefonu Faturalarına Zam Geliyor 1 Nisan'da Yeni Tarife Açıklanacak! (1)

Geçtiğimiz yıl milyarlarca liralık satış geliri elde eden operatörlerin, bu yıl ücretlere yaklaşık yüzde 150 oranında zam yaptığı belirtiliyor. BTK tarafından 1 Nisan'da açıklanacak yeni azami ücret tarifesi sonrasında, operatörlerin yeni tarife ve paket fiyatlarında artış yapması bekleniyor. Operatörlerin konuşma ve SMS ücretlerine her yıl nisan ve ekim aylarında yayınladığı "Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi" ile tavan sınırlaması getirilirken, internet ücretleri için ise serbest piyasa koşulları işletiliyor.Cep Telefonu Faturalarına Zam Geliyor 1 Nisan'da Yeni Tarife Açıklanacak!

Emeklilikte Sosyal Güvenlik ve Hükümet Yardımları Emeklilikte Sosyal Güvenlik ve Hükümet Yardımları

BTK'nın Ekim 2023'te yurtiçi aramanın dakikasını 2.45 TL, yurtdışı aramanın dakikasını 24.57 TL ile sınırladığı biliniyor. Yurtiçi SMS fiyatını ise 1.75 TL olarak belirleyen BTK, 1 Nisan'da konuşma dakika ve SMS tavan fiyatlarının artırılmasını bekliyor. Bu tarihten sonra taahhüdünü uzatmak isteyenlerin, yeni zamlı paketlerle karşılaşabileceği uyarısı yapılıyor.

Cep telefonu kullanıcılarının dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri, zamdan etkilenmemek için yeni tarife ve paket taahhüdünü 1 Nisan'a kadar yapmaları gerektiğidir. Ayrıca, kullanıcılar sorunlarını ALO 120'yi arayarak veya web adresindeki formu doldurarak BTK'ya iletebilirler. BTK, şikâyetleri ilgili operatöre yönlendirerek sorunun çözülmesini talep ediyor. Eğer sorun çözülmezse ve vatandaşlar aynı konuda ikinci bir şikâyet yaparlarsa, bu durum operatörlerin aleyhine dönebilir. Her yıl vatandaş memnuniyet ölçümleri yapan BTK, ilgili operatörlere memnuniyetsizlik oranına göre idari para cezası uygulayabiliyor.