Türkiye'de 7 milyon kişiyi doğrudan etkileyen ve dolaylı olarak milyonlarca çalışanı ilgilendiren önemli bir konu asgari ücret. 2024 yılında asgari ücrete tek bir zam yapılacağı açıklanmıştı. Ancak son zamanlarda gelişmelerin ardı ardına gelmesiyle birlikte, asgari ücrete ikinci bir zam yapılması ya da Temmuz ayında yeni bir zam olup olmayacağı merak konusu oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Işıkhan, asgari ücrete ara bir zam yapılmayacağını belirtti. "Öyle bir konu gündemimizde yok. Başta nasıl bir karar aldıysak şu an süreç bu şekilde devam edecek. Temmuz ayında enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar emekli aylıklarına yansıtılacak." şeklinde konuştu.

Ayrıca Işıkhan, en düşük emekli aylığının asgari ücrete çıkarılması yönündeki taleplere de değindi. "Biliyorsunuz en düşük emekli aylığı 10 bin lira. Zaten temmuz ayında hem enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar mutlaka emekli aylıklarına yansıtılacak. Bunun dışında asgari ücrette de herhangi bir ara zam düşünmüyoruz." ifadelerini kullandı.

Kredi Kullanarak Yatırım Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları Kredi Kullanarak Yatırım Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

Şu an için asgari ücrete ikinci bir zam yapılmayacağı planlanıyor. Temmuz ayında ise enflasyondan ve sözleşmelerden kaynaklanan farklar emekli aylıklarına yansıtılacak. Asgari ücret zammı ile ilgili son gelişmeleri takip etmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın resmi açıklamalarını takip edebilirsiniz.