Galaksideki gezegenler her zaman insanların ilgisini çeken unsurlar olmuşlardır. Bu gezegenlerden biri olan Neptün de tıpkı diğerleri gibi şekli ve rengi merak edilen gezegenlerden biridir. Uzay bilimlerine meraklı kimselerce sıklıkla Neptün hangi renk, büyüklüğü nedir gibi sorular gündeme getirildiği için Neptün gezegeni hangi renktedir sorusuna açıklık getirdik.

Neptün Hangi Renk? Güneş sisteminde Güneşe en uzak olan ve sekizinci sırada yer alan Neptün Gezegenin en büyük özelliği en soğuk gezegen olmasıdır. Neptün gezegeninin tıpkı diğer gezegenler gibi kendine has bir rengi vardır ve bu renk parlak mavidir. Uzaktan parlak mavi bir görünüme sahip olmasının sebebi ise bu gezegendeki bileşimlerdir. Neptün dış katmanı katı değil gazlar ve sudan oluşmaktadır. Helyum, amonyak, metan, hidrojen ve suyun birleşiminden oluşan atmosfer mavi bir görünüme sahip olmaktadır.Neptün'ün Gizemli Rengi (1)

Neptün Gezegeni Hangi Renktedir? Güneş sisteminde sekizinci sırada yer alan ve en soğuk ikinci gezegen olarak bilinen Neptün'ün atmosferinde bolca bulunan metan ortalama olarak 600 nanometre dalga boyutundaki kırmızı ışığı emer, sadece bu eylem bile yani yoğun metan gazı gezegenin mavimsi yeşil bir renk almasına sebep olmaktadır. Yoğun metan gazının varlığının yanı sıra helyum, hidrojen ve su, amonyak gibi maddeler de Neptün atmosferinde var olduğu için gezegen mavi tonlarında bir renge sahiptir.