BankPozitif’in Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Kork, Fitch Ratings'in Türkiye'nin kredi notunu "B"den "B+"ya yükseltmesini ve not görünümünü ‘durağan’dan ‘pozitife’ çevirmesini olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. Kork, bu artışın, Türkiye'nin ekonomik büyüklük ve potansiyel açısından kıyas kabul etmeyecek ülkelerle aynı kategoride olduğunu gösterdiğini belirtti.

Kredi notlarının ekonomik değerlendirmelerin yanı sıra siyasi gerekçeler de içerdiğini ifade eden Kork, derecelendirme kuruluşlarının, Türkiye'nin cari işlemler açığının azalması, ihracatın artması ve risk primindeki düşüş gibi faktörleri dikkate alarak not artışını gerçekleştirdiğini vurguladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, IBAN ile Ödeme Alan İşletmelerin Peşine Düştü Hazine ve Maliye Bakanlığı, IBAN ile Ödeme Alan İşletmelerin Peşine Düştü

Fitch Ratings'in not artışının Türkiye'ye sıcak para girişini hızlandıracağını öne süren Kork, bu durumun ekonomik istikrarı daha da güçlendireceğini ve diğer derecelendirme kuruluşlarının da Türkiye'nin kredi notunu yükseltmeye devam edeceğini belirtti.

BankPozitif'in Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Kork, Fitch Ratings'in Türkiye'nin kredi notunu yükseltmesini olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. Kork, bu artışın, Türkiye'nin ekonomik büyüklük ve potansiyel açısından kıyas kabul etmeyecek ülkelerle aynı kategoride olduğunu gösterdiğini belirtti. Ekonomi yönetimi tarafından uygulanan politikaların meyvelerini verdiğini vurgulayan Kork, Türkiye'nin ekonomik istikrarının artacağını öngördü. Fitch Ratings'in not artışının Türkiye'ye sıcak para girişini hızlandıracağını ifade eden Kork, bu durumun ekonomik istikrarı daha da güçlendireceğini ve diğer derecelendirme kuruluşlarının da Türkiye'nin kredi notunu yükseltmeye devam edeceğini belirtti. BankPozitif olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki finansal istikrarın güçlenmesine destek verdiklerini ifade eden Kork, şirket olarak Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya ve reel sektöre güçlü destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

BankPozitif olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki finansal istikrarın güçlenmesine destek verdiklerini ifade eden Kork, şirket olarak Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya ve reel sektöre güçlü destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Bu olumlu gelişmelerin piyasalarda pozitif bir hava oluşturacağını belirten Kork, enflasyondaki düşüş, ekonomik büyüme ve bütçe disiplininin etkileriyle Türkiye'nin ekonomik istikrarının artacağını öngördü.