Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan son açıklamaya göre, Türkiye'de motosiklet satışları otomobil satışlarını geride bırakarak önemli bir artış gösterdi. Şubat ayı motorlu kara taşıtları istatistiklerine göre, trafiğe kaydedilen taşıt sayısı geçen yılın aynı ayına oranla %77,6 artarak 193 bin 600'e ulaştı. Bu artışın büyük bir kısmını motosikletlerin oluşturması, dikkatleri üzerine çekti.

TRAFİKTE FAAL OLAN MOTOSİKLET ORANI YÜZDE 47,7

Shiftdelete'nin haberine göre, trafik kaydı yapılan taşıtlar içinde motosikletler %47,7'lik bir oranla başı çekerken, otomobiller %39,7 ile motosikletlerin ardından yer aldı. Kamyonetler %9,4, traktörler %3,8, kamyonlar %2,1, minibüsler %0,8 ve otobüsler ise %0,4 oranında trafiğe kayıtlı taşıtlar arasında yer aldı.

Özellikle genç nüfus arasında motosiklet kullanımını daha cazip hale getirerek motosiklet satışlarında önemli bir artışa neden oldu.

Dörtyol'da Tofaş Araç Adeta Kağıt Gibi Ezildi! İşte Detaylar... Dörtyol'da Tofaş Araç Adeta Kağıt Gibi Ezildi! İşte Detaylar...

Aynı dönemde trafik kaydı yapılan otomobil markaları arasında Renault %12,9 ile en popüler marka oldu. Renault'u sırasıyla Fiat (%10,3), Chery (%7,5), Toyota (%7,2) ve Volkswagen (%5,7) izledi. Hyundai, Peugeot, Dacia, Skoda ve Opel de %4,3 ile %5,7 arasında değişen oranlarla ilk onda yer aldı.