SGK Uzmanı İsmail Sevinç, yaptığı açıklamayla milyonlarca asgari ücretli çalışanı heyecanlandırdı. Ekonomistlerle aynı görüşte olan uzman isim, Temmuz ayında asgari ücrete yeniden zam yapabileceğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, IBAN ile Ödeme Alan İşletmelerin Peşine Düştü Hazine ve Maliye Bakanlığı, IBAN ile Ödeme Alan İşletmelerin Peşine Düştü

Merkez Bankası tarafından yayınlanan 2024 yılının ilk Enflasyon Raporu'nda asgari ücrete ara zam yapılmayacağı belirtilmişti. Raporda özellikle "asgari ücretin 2024 yılında bir kez güncelleneceği" vurgusu yapılmıştı.Asgari Ücrete Yüzde 100 Zam Geliyor! Uzman İsim Tarih Verdi (2)

Merkez Bankası Raporu ve İddialar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan geçtiğimiz sene yaptığı açıklamada 2024 yılında asgari ücrete tek zam yapılacağını söylemişti. Ancak birçok kalemde yaşanan fiyat artışları ve emekliye seyyanen zam iddiaları, asgari ücretliye de ara zam yapılacağı iddialarını güçlendirmişti.Asgari Ücrete Yüzde 100 Zam Geliyor! Uzman İsim Tarih Verdi (1)

Uzman İsmail Sevinç'ten Yüzde 100 Zam Beklentisi

SGK Uzmanı İsmail Sevinç, asgari ücrete Temmuz ayında yüzde 100 zam beklediğini söyledi. "En düşük emekli maaşını konuşurken hep asgari ücrete atıf yapıyoruz. Her ne kadar tek zam denilse de asgari ücrete Temmuz zammı gündeme gelecek gibi. Siz de öyle düşünüyorsunuz değil mi?" sorusuna Sevinç, "Yüzde 100" yanıtını verdi.Asgari Ücrete Yüzde 100 Zam Geliyor! Uzman İsim Tarih Verdi

Asgari Ücretin Temmuz Ayında Artışı Bekleniyor

İsmail Sevinç, "Asgari ücrete artış demek, devletin kasasına da para girmesi demek. Çünkü prim topluyor. Onu artırmazsa emekliye de standart vereceğini de vermekte zorlanır. Sadece iyileştirme değil bir taraftan işleri yürütmek için de gerekiyor. Bence yüzde yüz. 2 aylık enflasyonun yüzde 10'ları aştığı bir ortamda asgari ücretin temmuza götürmesi bile kolay değil" dedi.

Emekli maaş artışlarının devreye gireceği için, normal artışlar diyorum, rutin artışlar onun da bir yerden artırıp finanse edecek, edilmesi gerekiyor. Asgari ücret prim artışını kullanılacak. Asgari ücret tek olmaz, olmayacağı belliydi.