Türkiye genelinde gerçekleştirilen 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde oy verme işlemi sona erdi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen saat 17.00 itibarıyla sandıkların kapanmasıyla birlikte, oyların sayımı ve dökümüne başlandı. Seçimlerde, toplamda 61 milyon 441 bin 882 seçmenin bulunduğu ve 81 ilde, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanının belirleneceği bildirildi.

Seçimlerde ayrıca, 1 milyon 32 bin 610 genç seçmenin ilk kez oy kullanma hakkı olduğu ve 34 siyasi partinin adaylarının yarıştığı belirtildi. Ülke genelinde 206 bin 845 sandık kurulduğu ve yaklaşık bin seyyar sandık oluşturulduğu açıklandı.

İçişleri Bakanı: Bayram Tatilinde 19 Kişi Hayatını Kaybetti İçişleri Bakanı: Bayram Tatilinde 19 Kişi Hayatını Kaybetti

Büyükşehirlerde, büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde ise belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve döküm işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

YSK Başkanı Ahmet Yener, seçimlerle ilgili yaptığı açıklamada, "Seçim süreci sorunsuz tamamlandı. Sayım ve döküm işlemleri devam ediyor. Veri akışı sağlanmıştır. Yayın yasağı ile ilgili karar toplantısı birazdan başlayacak" ifadelerini kullandı.

Seçim sonuçlarının, YSK'nın yayın yasağının kaldırılmasının ardından açıklanacağı bildirildi. Radyo ve televizyon kanallarının saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapmaması gerektiği, ancak YSK tarafından verilecek haber ve tebliğlerin 18.00-21.00 saatleri arasında yayımlanabileceği hatırlatıldı.

31 Mart yerel seçim sonuçlarıyla ilgili Türkiye genelindeki oy sayımı ve döküm işlemlerinin devam ettiği, seçim sonuçlarının YSK tarafından açıklanacağı ve yayın yasağının kaldırılmasının ardından bütün yayınların serbest olacağı belirtildi.