Ramazan ayının son günleri yaklaşırken, Kadir Gecesi tarihi de merak konusu oldu. İslam'da, Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, "Sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece" olarak kabul ediliyor. Bu özel günün bu yılki tarihi de araştırılıyor. Peki, 2024 Kadir Gecesi ne zaman?Kadir Gecesi (2)

Ramazan ayının son günlerine yaklaşırken, Kadir Gecesi'nin tarihi önemine ve anlamına dair merak artıyor. Müslümanlar için büyük bir kutsiyet taşıyan Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın ilk ayetlerinin Peygamber Muhammed'e indirilmeye başlandığı gece olarak kabul edilir. Bu gece, bin aydan daha hayırlı olarak nitelendirilir ve ibadetlerin, duaların kabul olduğuna inanılır.

2024 yılında Kadir Gecesi, Ramazan ayının 27. gecesine denk gelmektedir ve bu yıl 5 Nisan tarihinde idrak edilecektir. Müslümanlar için büyük bir anlam taşıyan bu gece, manevi duyguların yoğunlaştığı, ibadetlerin arttığı bir döneme denk gelmektedir.

Kadir Gecesi'nin özel bir önemi vardır çünkü Kur'an'ın indirilmeye başlandığı gece olarak kabul edilir. Bu geceyi ibadetle geçirenlerin dualarının kabul olduğuna inanılır ve bu nedenle Müslümanlar için büyük bir öneme sahiptir.

Evde Taş Gibi Yoğurt Nasıl Yapılır? Püf Noktaları... Evde Taş Gibi Yoğurt Nasıl Yapılır? Püf Noktaları...

2024 Kadir Gecesi idrak tarihi: Kadir Gecesi ne zaman, ayın kaçında?

Müslümanlara dini hissiyat ve ibadet yoğunluğu eşliğinde gündelik hayatlarını sorgulama, yenileme ve zenginleştirme fırsatı sunan Ramazan ayı devam ediyor. Bu ay içinde idrak edilen Kadir Gecesi tarihi de vatandaşların merak ettiği konu oldu. İşte, 2024 Kadir Gecesi tarihi...Kadir Gecesi (1)

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi, ramazanın 27. gecesi olan 5 Nisan'da idrak edilecek.

KADİR GECESİ HAKKINDA

Kadir Gecesi, İslam dininin inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafından Cebrail adlı melek aracılığıyla Peygamber Muhammed'e vahyedilmeye başlandığı gecedir. Tarihsel olarak Ramazan ayının son günlerinde yer alır. Kur'an'da bu günün "bin aydan daha hayırlı" olduğu belirtilmiştir.Kadir Gecesi

Kadir Gecesi'nden, Muhammed Peygamber'in Mekke döneminde inen ve Kur'an'ın 97. suresi olan beş ayetlik Kadir Suresi'nde bahsedilir. Bu surede, Kur’an’ın indirildiği Kadir Gecesi'nden bahsedildiği için sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadir, "azamet" ve "şeref" demektir.Kadir Gecesi (3)

İslam inancına göre Allah, Kur'an'da Kur’an’ı Kadir Gecesi'nde indirdiğini ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir. Bakara Suresi'nin 185. ayetinde de Kur’an’ın Ramazan ayında indirildiği beyan edildiği için Kadir Gecesi'nin Ramazan ayının içinde bulunduğu bu şekilde anlaşılmaktadır.