Türkiye Merkez Bankası Faiz Artışıyla Gündemde

Bugün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz artış kararı uluslararası basında geniş bir şekilde yer buldu. TCMB, bugünkü toplantısında politika faizini piyasa beklentilerine paralel olarak 250 baz puanlık bir artışla yüzde 42,5'e yükseltti. Ayrıca, gelecek ay faiz artışlarına ilişkin son noktayı koyacağı sinyalini verdi.

Bloomberg'un Değerlendirmesi

ABD'li finans ajansı Bloomberg, Merkez Bankası'nın radikal faiz artışı politikasında frene basmasının beklendiğini belirtiyor. Asgari ücret zammının enflasyon beklentilerini değiştirebileceğine dikkat çekilen haberde, bankanın agresif sıkılaştırma politikasının hızını yavaşlatması bekleniyor. Ayrıca, asgari ücrette yapılacak bir artışın enflasyon üzerindeki potansiyel etkisinin de ele alındığı vurgulanıyor.

Finansal Teknolojilerde Son Gelişmeler: Kripto Para Birimleri ve Dijital Cüzdanlar Finansal Teknolojilerde Son Gelişmeler: Kripto Para Birimleri ve Dijital Cüzdanlar

Reuters'ın Analizi

İngiliz haber ajansı Reuters, faiz artışıyla ilgili haberinde Türkiye'nin yeni ekonomi yönetiminin yabancı yatırımcı çekmeyi amaçladığını, ancak yüksek faizlerin ekonomide problemlere neden olduğunu belirtiyor. Hafize Gaye Erkan döneminde toplam 3 bin 400 puan faiz artırıldığını hatırlatan Reuters, "U dönüşü politikası"nın aynı zamanda ticaret açıklarını, döviz rezervlerini ele alma ve yabancı yatırımcı çekme amacını taşıdığını ifade ediyor. Haberde ayrıca, yüksek faizlerin son iki yılda yaşanan hayat pahalılığı kriziyle başa çıkmak için borçlanan Türkler üzerinde baskı yarattığına dikkat çekiliyor.

Wall Street Journal'ın Yorumu

ABD'li finans gazetesi WSJ'de yer alan habere göre, Merkez Bankası art arda yedinci kez faiz oranını artırdı, ancak artışın hızını yavaşlatarak parasal sıkılığın enflasyonu kontrol altına almak için gereken seviyeye yaklaştığını gösterdi. Yaz boyunca artan enflasyonun kasımda yüzde 62'ye yükselmesinin ardından alınan faiz artışı kararı vurgulanıyor. Ayrıca, döviz rezervlerindeki artış, cari işlemler fazlasındaki iyileşme ve lira talebindeki artış da haberde öne çıkan konular arasında.

Financial Times'ın Perspektifi

İngiliz finans gazetesi Financial Times, Hafize Gaye Erkan'ın Merkez Bankası Başkanı olarak atanmasından önce, Erdoğan'ın düşük borçlanma maliyetleri ısrarının, faiz oranlarının yüzde 8,5 olduğu dönemi hatırlatıyor. Adam Samson imzalı haberde, Erdoğan'ın mayıstan bu yana daha ortodoks ekonomi politikalarına doğru bir geçişe izin verdiği ancak yüzde 60'ın üzerinde seyreden enflasyonun soğumaya başlamasının aylar alabileceği belirtiliyor.

Türkiye Merkez Bankası'nın faiz artış kararı, uluslararası basında ekonomik gelişmelerle ilgilenen birçok kişi ve kuruluş tarafından yakından takip ediliyor. Türkiye'nin ekonomik politikalarındaki bu değişiklikler, küresel ekonomiye etkilerini göstermeye devam edecek gibi görünüyor.