Geçirgen Bağırsak Sendromu Belirtileri ve Tedavisi Nedir? Geçirgen Bağırsak Sendromu Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Japonya'da yapılan son araştırma, Kovid-19 sonrasında kalp yetmezliği salgınının yaşanabileceğine dair ciddi uyarılarda bulunuyor. Riken Bilim Enstitüsü'nden araştırmacılar tarafından açıklanan çalışma, virüsün kalıcı viral enfeksiyon nedeniyle kalp yetmezliği riskini artırabileceğini ortaya koyuyor.

Kalp Yetmezliği Salgınına Hazırlık İçin Çağrı

Japonya'nın en büyük bilim enstitüsü Riken'den gelen uyarı, yakın gelecekte bir "kalp yetmezliği salgını" riskine karşı dikkat çekiyor. Araştırmacılar, Kovid-19'a yakalanan hastaların kalplerinde kalıcı viral enfeksiyon riskinin yüksek olduğunu belirtiyor ve bu duruma karşı önlemler alınması gerektiğini vurguluyor.

Virüsün Kalpte Yarattığı Etki

Koronavirüs enfeksiyonunun, virüsün yüzeyindeki proteinin insan hücrelerindeki ACE2 reseptörlerine bağlanmasıyla ortaya çıktığı biliniyor. Ekip, ACE2 reseptörünün kalpte diğer organlara göre daha yaygın olduğunu belirtiyor. Bazı Kovid hastalarının kalp fonksiyonlarında azalma olduğu rapor edilmiş olsa da, bu azalmanın detayları hala tam olarak bilinmiyor.

Kalp Dokusu Üzerinde Yapılan Çalışma ve Elde Edilen Sonuçlar

Araştırma ekibi, ilk olarak uyarılmış pluripotent kök (iPS) hücreleri kullanarak kalp dokusunu yarattı. Yapılan deneylerde büyük miktarda virüs dokuyu enfekte ettiğinde kalp fonksiyonunun gerilediği ve iyileşmediği gözlendi. Enfeksiyonun devam ettiği durumda ise bazı hastalarda kalp yetmezliği gelişmemesinin mümkün olduğu belirlendi.

Uzmanların Görüşleri ve İleriye Dönük Çalışmalar

Riken Araştırma Lideri Hidetoshi Masumoto, "Koronavirüs ile enfekte olan bazı kişilerin kalplerinde kalıcı viral enfeksiyonlar olabilir. Kalp yetmezliği pandemisine hazırlık için bir test sistemi ve tedavi yöntemleri oluşturulmalıdır. Kalp yetmezliği hastalarının sayısında hızlı bir artış göreceğiz" şeklinde konuştu. Araştırmacılar, kalp dokusunu hipoksik koşullar altına yerleştirdiklerinde, virüsle enfekte olmayan hücrelerin iyileştiğini ancak az miktarda virüsle enfekte kalan hücrelerin iyileşmediğini gözlemledi.

Dünya Kalp Sağlığına Yönelik Hazırlıklı Olmalı

Japonya'dan gelen bu uyarı, Kovid-19 salgınının kalp sağlığı üzerindeki olası etkilerine dair önemli bir perspektif sunuyor. Bulgular, Amerikan bilim dergisi iScience'da yayınlandı ve dünya genelinde kalp sağlığına yönelik daha fazla araştırma ve hazırlık yapılması gerekliliğine işaret ediyor.