Moskova'da IŞİD Militanlarının Ele geçirilme ve Sorgulama Görüntüleri Gündemi Sarsıyor Moskova'da IŞİD Militanlarının Ele geçirilme ve Sorgulama Görüntüleri Gündemi Sarsıyor

Türkiye'de yaşayan bir anne ve üvey baba, kız çocuklarından haber alamayınca endişe içinde 2021 yılında polise başvurdu. Yapılan araştırmalarda, kız çocuğunun İran'da olduğu tespit edildi. Ancak ortaya çıkan gerçek, aileyi şoke etti. Kız çocuğunun İran'da istismara uğradığı ve bu istismar sonucunda hamile kaldığı belirlendi. Geçen sene dünyaya gelen bir bebek annesinin yanında, başka bir ülkede yaşamıştı.

Olayın ortaya çıkmasının ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, hemen harekete geçti. Bakanlık, emniyet birimleriyle işbirliği yaparak 14 yaşındaki kız çocuğu ile bebeğini Türkiye'ye getirdi. Bu süreçte Bakan Mahinur Özdemir Göktaş da olayı yakından takip etti.

Çocuğun ve bebeğin sağlık durumlarına öncelik veren yetkililer, fiziksel ve psikolojik gelişimlerini göz önünde bulundurarak uygun sosyal hizmet modellerini devreye soktu. Kız çocuğu ve bebeği, devlet korumasına alınarak güvenli bir ortamda yaşama şansı buldu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Çocuk istismarı ve ihmali konusunda kararlı bir mücadele veriyoruz. Bu tür trajik olaylarla karşılaştığımızda, hızlı ve etkili bir şekilde hareket ediyor ve çocuklarımızın güvenliğini sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz." dedi.

Türkiye'deki çocuk hakları ve istismarla mücadele konusundaki hassasiyeti bir kez daha gündeme getirdi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, benzer durumlarda da hızlı müdahale ve çözüm odaklı çalışmalarına devam ediyor.