GSS Prim Borcu Düzenlemesi 2024'e Kadar Uzatıldı: Sağlık Hizmetleri Devam Ediyor

Yeni Düzenleme ile Sağlık Hizmetleri 2024'e Kadar Kesintisiz

Cumhurbaşkanı kararıyla Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme ile Genel Sağlık Sigortası'na (GSS) dahil olan ve prim borcu bulunan vatandaşlar için önemli bir gelişme yaşandı. Bu düzenleme, Türk vatandaşları ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri ile devlet üniversitesi hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerine erişimde kolaylık sağlıyor. Özellikle prim borcu nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak durumda olan kişiler, 31 Aralık 2024 tarihine kadar devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinden yararlanmaya devam edebilecekler.

Banka, Finansal Eğitimde Toplumsal Farkındalığı Arttırıyor Banka, Finansal Eğitimde Toplumsal Farkındalığı Arttırıyor

Sağlık Bakanı Koca'dan Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile ilgili olarak sosyal medya hesabından önemli bir açıklama yaptı. Bakan Koca, "Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olan vatandaşlarımızın, Bakanlığımıza bağlı sağlık kurumları ile Üniversite Hastanelerinde verilen sağlık hizmetlerinden yararlanma hakları Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 31 Aralık 2024 tarihine kadar uzatılmıştır." ifadelerini kullanarak, vatandaşları bu avantajdan yararlanmaya davet etti.

GSS Borcu Nasıl Öğrenilir ve Ödenir?

GSS borcu olan vatandaşlar, öğrenme ve ödeme işlemlerini Sosyal Güvenlik Kurumu'nun online tahsilat sitesi olan onlinetahsilat.sgk.gov.tr üzerinden kolayca gerçekleştirebilirler. Gelir testi yaptırmayan ve her ay düzenli olarak prim borcu çıkan kişiler, bu platform üzerinden borçlarını sorgulayabilir ve ödeme işlemlerini tamamlayabilirler.

GSS Borcu Neden Oluşur?

Genel Sağlık Sigortası borcu, aylık gelirin asgari ücretin üçte birini aşıp aşmamasına bağlı olarak gelir testi ile tespit edilir. Gelir testi yapılmadığında her ay ilgili ayda geçerli olan asgari ücretin yüzde 3'ü tutarında GSS prim hesabına borç yazılır. Bu durumda GSS prim borcu birikir ve zamanla artabilir.

Kimlere GSS Borcu Çıkar?

Çalışanların primleri genellikle işverenleri tarafından ödendiği için bu kişilere borç çıkmaz. Ancak çalışmayan veya kendi primlerini dışarıdan ödemek zorunda olan kişiler her ay düzenli olarak prim borcu çıkar. Bu primlerin ödenmemesi durumunda GSS borcu doğar ve prime gecikme zammı uygulanabilir.

Yapılan düzenleme ile GSS prim borcu olan vatandaşlar, 2024 yılına kadar Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri ve devlet üniversitesi hastanelerinden sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilecekler. Ancak her vatandaşın kendi durumunu kontrol etmesi ve gerekli ödemeleri düzenli olarak yapması önemlidir. Sağlık hizmetlerinden kesintisiz faydalanmak için online platformları kullanarak borç sorgulama ve ödeme işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın, sağlık herkesin en değerli varlığıdır!