DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Filistin topraklarındaki sağlık durumu üzerine Yürütme Kurulu Özel Oturumu'nda önemli açıklamalarda bulundu. Ghebreyesus, toplantının zorunlu olmadığına dikkat çekerek, Gazze Şeridi'ndeki insani ara kapsamında serbest bırakılan esirlerin sayısından memnuniyet duyduğunu ifade etti ve kalan esirlerin de derhal serbest bırakılması çağrısını yineledi.

Gazze'deki 16 yıllık ablukanın ardından yaşanan saldırıların sonucunda halkın büyük bir acı ve zorluk içinde olduğunu belirten Ghebreyesus, bölgede 24 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen insani arada 114 esirin serbest bırakılmasının önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Ruang Yanardağı: Endonezya'nın Gizemli Patlayan Canavarı Hakkında Her Şey Ruang Yanardağı: Endonezya'nın Gizemli Patlayan Canavarı Hakkında Her Şey

Ghebreyesus, Gazze'deki durumu değerlendirirken, 46 binden fazla kişinin yaralandığını, 1.9 milyon insanın yerinden edildiğini ve Gazze şeridinde herkesin güvende olmadığını dile getirdi. Sağlık sisteminin çökmüş durumda olduğunu belirten DSÖ Genel Direktörü, yetersiz gıda, su, barınak ve sanitasyonun, hastalıkların yayılması için uygun koşulları oluşturduğuna dikkat çekti.

Ghebreyesus, Gazze'nin güneyindeki hastanelerin aşırı kapasiteyle çalıştığını ve malzemelerin tükendiğini ifade ederek, bu koşullar altında salgın hastalıkların riskinin arttığını belirtti. Yaklaşan kış aylarının bu riski daha da kötüleştireceğini ifade eden Ghebreyesus, bölgedeki sağlık sisteminin acil destek ve malzeme ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Editör: Çetin KEYDAL