Metina ve Gara'da Hava Harekâtı! Metina ve Gara'da Hava Harekâtı!

Çankırı’da Meydana Gelen 4,5 Büyüklüğündeki Deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre, Çankırı’nın Ilgaz ilçesinde bugün saat 16.04’te 4,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü Ilgaz ilçesi olarak belirlenirken, sarsıntının derinliği 7 kilometre olarak tespit edildi.

Deprem, Çankırı ve çevre illerinde de hissedilirken, AFAD tarafından yapılan ilk değerlendirmeye göre, şu ana kadar olumsuz bir durum tespit edilmemiştir. AFAD, saha tarama çalışmalarının devam ettiğini ve vatandaşlara herhangi bir olumsuz durum yaşanmadığını bildirdi. Aynı zamanda, Çankırı Valisi Fırat Taşolar da depremle ilgili olarak herhangi bir olumsuz çağrı alınmadığını sosyal medya hesabından paylaştı.

Çankırı'nın Deprem Riski

Çankırı, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından hazırlanan diri fay haritasında birinci derece risk altında olan şehirler arasında bulunmaktadır. MTA’nın diri fay haritasına göre, Türkiye genelinde 45 ilde toplam 485 diri fay bulunmakta olup, Çankırı da bu şehirler arasında yer almaktadır.

MTA’nın belirlediği birinci derece risk altındaki diğer şehirler arasında İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik, Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt bulunmaktadır.