Mart ayında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamları ekonomi gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Mart ayı enflasyon verilerine göre, enflasyon martta aylık bazda yüzde 3,16 olurken, yıllık bazda ise yüzde 68,50 olarak gerçekleşti.

Mart ayında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamları ekonomi gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Mart ayı enflasyon verilerine göre, enflasyon martta aylık bazda yüzde 3,16 olurken, yıllık bazda ise yüzde 68,50 olarak gerçekleşti. Ekonomide sıkı para politikaları ve koordineli maliye politikalarıyla birlikte enflasyon aylık bazda düşüşünü sürdürüyor. Son olarak Mart ayı verilerinde enflasyonun yüzde 3,16 seviyesiyle aylık bazda düşüşünü sürdürdüğü görüldü.Tüi̇k'ten Son Dakika Enflasyon Açıklamasında Mart Ayı Rakamları!

Enflasyonun Aylık Bazda Düşüşü Sürüyor

Ekonomide sıkı para politikaları ve koordineli maliye politikalarıyla birlikte enflasyon aylık bazda düşüşünü sürdürüyor. Temmuz ayında yüzde 9,49 olan aylık enflasyon, Ağustos ayında yüzde 9,09'a geriledi. Eylül ayında düşüş hızlanarak yüzde 4,75 seviyesine kadar indi. Ardından Ekim ayında yüzde 3,43, Kasım ayında yüzde 3,28 ve Aralık ayında yüzde 2,93 seviyesine geriledi. Ocak ayında geçici etkilerden kaynaklı yüzde 6,70 seviyesine yükselen enflasyon, şubat ayında tekrar gerileyerek yüzde 4,53 oldu. Son olarak Mart ayı verilerinde enflasyonun yüzde 3,16 seviyesiyle aylık bazda düşüşünü sürdürdüğü görüldü.

Boşanmada Evlilik Sözleşmesi Boşanmada Evlilik Sözleşmesi

Mart ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte ekonomi yönetiminde alınan tedbirlerin etkisinin gözlemlenmesi mümkün olacak. Ekonomideki gelişmeleri yakından takip etmek, enflasyonla mücadelede izlenecek politikaları belirlemek adına önem taşıyor. Türkiye ekonomisinin önündeki en önemli sorunlardan biri olan enflasyonun kontrol altına alınması için atılacak adımların ekonomiye olumlu yansımaları bekleniyor.

Editör: Kader Gül